HISTORIA PIZZO
Pizzo to jedno z najpiękniejszych miast na wybrzeżu Costa degli Dei, znane z produkcji lodowych trufli i historycznej tradycji lodziarskiej, do tego stopnia, że nazywa się go „miasto lodów”
Istnieją pewne wzmianki o istnieniu twierdzy i miejscowości dopiero od 1300 roku oraz o istnieniu wspólnoty mnichów bazylianów, podczas gdy na terenie starożytnej działalności połowowej, zwłaszcza tuńczyka, zachowały się ślady.
Nazwa Pizzo = wystający punkt; przylega idealnie tufowy cypel wystający do morza, wznoszący się od ujścia rzeki Angitola, aż do plaży Marina, gdzie się znajdował w XV wieku mały fort aragoński, tzw dzisiejszy Zamek Murat, w związku z tragicznymi wydarzeniami z 13 października 1815 roku.
Kosciół Piedigrotta
Jest to niewielki kościółek w całości wkopany w tufowe skały, położony na plaży Pizzo Calabro, gdzie w środku znajduje się kilka rzeźb tufowych.
Legenda głosi, że w 1600 roku żaglowiec płynący po wodach Kalabrii znalazł się w środku sztormu, przerażeni marynarze na pokładzie złożyli przysięgę Maria SS di Piedigrotta, której obraz znajdował się w kabinie kapitańskiej, obiecując wzniesienie kaplicy wotywnej, w której wylądowaliby w przypadku zbawienia. Statek zatonął i rozbił się na kawałki o skały, podczas gdy obraz Madonny został uratowany i znaleziony na plaży w nienaruszonym stanie.
Żeglarze wierni swojej obietnicy wykopali w skale dziurę i umieścili tam obraz, obiecując wrócić i dokończyć kaplicę, jednak miejscowi rybacy w obawie, że obraz może zostać skradziony, zabrali go do pobliskiej jaskini, gdzie zbudowali mały ołtarz.
Jaskinia została następnie powiększona na przełomie XIX i XX wieku przez Angelo Barone, który zafascynowany opowieściami rybaków stworzył sugestywny kościół, a kontynuował jego syn Alfonso Barone, który odrestaurował istniejące posągi i wyrzeźbił dwa medaliony przedstawiające papieża Jana XXIII i Johna Kennedy’ego.
Zamek Aragoński
Zamek Aragoński został zbudowany w 1492 roku przez Ferrante z Aragonii i jest miejscem, w którym Gioacchino Murat był przetrzymywany w niewoli, a później skazany na śmierć.
Gioacchino Murat, król Neapolu i szwagier Napoleona Bonaparte, został zastrzelony 13 października 1815 roku, po kilkudniowym więzieniu i procesie odbywającym się w głównej sali zamku, pochowano go następnie w kościele Św. Giorgio.
Zamek zwany obecnie Castello Murat służy jako muzeum i mieści świadectwa historyczne oraz rekonstrukcje tych tragicznych wydarzeń.
Katedra San Giorgio
Kościół macierzysty Pizzo, w stylu barokowym, znajduje się w historycznym centrum i pochodzi z XVI wieku.
Budynek jest poświęcony Św Giorgio Martire i Dziewicy Maryi, jak wyryto na architrawie barokowego portalu z 1632 roku.
Tablica pogrzebowa Gioacchino Murata pochowanego w podziemiach kościoła, w którym został położony po śmierci przez rozstrzelanie na miejscowym zamku.
Zarezerwuj z nami swoją wycieczkę !